Доставка и плащане
Застраховката се сключва изцяло онлайн, като се заплаща с дебитна или кредитна карта. Полицата се издава и подписва автоматично с КЕП и пристига на вашия Е-мейл веднага. По този начин тя може да влезе в сила от 00ч. на следващия ден. Съгласно Кодекса за застраховането, ние ще ви изпратим стикера и Зелената карта до 3 работни дни на посочения адрес БЕЗПЛАТНО. Този процес е регламентиран в чл.332 от КЗ
Формиране на цената
Цената на застраховка Гражданска отговорност се определя на 2 етапа:
I етап - Общовалидни групи критерии:
- технически характеристики – вид, категорията, кубатура, десен волан, възраст на МПС-то и
- собственост и регистрация – собственикът е физическо или юридическо лице, възраст и стаж на обичайния водач, регион на регистрация, други сключени полици от собственика в конкретната застрахователна компания.
II етап – „Бонус-малус” – Към настоящия момент, тази система се прилага на база личната история на застрахования в застрахователната компания. Съгласно проекто-наредбата, считано то 01.01.2021г. следва да се въведат единни изисквания за коригиране на застрахователната премия по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите във връзка с поведението на водача на моторното превозно средство. Срокът от 01.01.2020 до 31.12.2020 се определя, като срок за отчитане на нарушенията за определяне на приложимия малус след 01.01.2021. Окончателното приемане на наредбата следва да се извърши след обществено обсъждане.
В крайната цена на застраховката се включват още:
- 2% данък върху премията
- Вноска за Гаранционен фонд – 13лв. /в сила от 01.01.2017г./
- Вноска за Обезпечителен фонд – 1,50лв.
Територия на валидност
Сключената застраховка „Гражданска отговорност“ е валидна за територията на България, държавите от Европейския съюз и Европейското икономическо пространство (ЕИП)*, Андора, Швейцария, Сърбия и Великобритания и Северна Ирландия (GB). В останалите държави от системата „Зелена карта“ се изисква едноименния сертификат. От 1 януари 2016 г. застрахователните компании са длъжни да го издават безплатно към полицата „Гражданска отговорност“. Сертификата се издава за срока съответстващ на платената премия по застраховката.
Сертификатът е задължителен за следните държави: Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора, Украйна, Беларус, Молдова, Русия, Турция, Израел, Иран, Тунис, Мароко, Великобритания и Северна Ирландия (GB).
*Членки на ЕС:
Белгия (B), Чехия (CZ), Дания (DK), Германия (D), Естония (EST), Гърция (GR), Испания (E), Франция (F), Ирландия (IRL), Италия (I), Кипър (CY), Латвия (LV), Литва (LT), Люксембург (L), Унгария (H), Малта (M), Нидерландия (NL), Австрия (A), Полша (PL), Португалия (P), Словения (SLO), Словакия (SK), Финландия (FIN), Швеция (S), България (BG), Румъния (RO), Хърватия (HR). Членки на (ЕИП) - всички държави от ЕС, Исландия (IS), Лихтенщайн и Норвегия (N).
Лимити на отговорност
Лимитите на отговорност по застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите са еднакви за всички застрахователни компании и са регламентирани в Кодекса за застраховането в сила от 1 януари 2016 г. те са:
Събития, настъпили на територията на България:
- За неимуществени и имуществени вреди при телесно увреждане (ранени) или смърт – до 10 000 000 лв. за всяко произшествие, независимо от броя на пострадалите;
- За вреди на имущество (кола, друга движима или недвижима собственост) – до 2 000 000 лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица.
Събития, настъпили на територията на държава членка на Европейския съюз:
- Избира се по-високото от следните две покрития:
- минималните лимити на отговорност, според законодателството на държавата, в която е настъпило произшествието
- покритието според закона на държавата, в която обичайно се намира превозното средство.
При ПТП
Направете необходимото за спасяване на пострадалите лица и за ограничаване на вредите, причинени на имущество;
- В никакъв случай не напускайте мястото на ПТП, освен ако не се нуждаете от медицинска помощ, до идването на Пътна полиция, когато това е предвидено от закона или до попълването и подписването на ДКП от участниците. Не консумирайте алкохол и не приемайте други упойващи или наркотично вещества.
- Уведомете компетентните органи в съответната държава. В случай, че те откажат да посетят събитието попълнете Двустранен Констативен Протокол.
“ЗДП: Чл. 125. Службите за контрол на Министерството на вътрешните работи посещават задължително мястото на пътнотранспортното произшествие, когато:
- при произшествието има убит или ранен човек;
- произшествието е предизвикало задръстване на платното за движение;
- в произшествието участва пътно превозно средство, което превозва опасен товар или товар, който се е разпилял на пътя и в резултат на това създава опасност за движението;
- (отм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 22.01.2017 г.);
- има съмнение, че участник в произшествието е под въздействието на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози или не притежава необходимите права за управление на моторно превозно средство;
- произшествието е с участието на пътно превозно средство на Министерството на отбраната или на Българската армия, както и на съюзнически и/или чужди въоръжени сили, преминаващи през територията на Република България или пребиваващи на нея; в този случай се уведомява служба "Военна полиция" към министъра на отбраната;
- между участниците в произшествието има разногласие относно обстоятелствата, свързани с него;
- произшествието е с един участник и моторното превозно средство не е в състояние да се придвижи на собствен ход поради причинените му от произшествието вреди.“
Можете да попълнете ДКП за ПТП настъпило на територията на Р България и на другите страни членки на Международното Бюро „Зелена карта“, когато:
- Няма спор за обстоятелствата и вината между участниците в ПТП-то;
- Няма други щети, освен материални;
- Няма съмнение за употреба за алкохол или наркотици;
- Участниците са правоспособни и имат сключени застраховки „Гражданска отговорност“.
- Предоставете на увреденото лице данните, необходими за предявяване на претенция пред вашия Застраховател
- Когато събитието е настъпило в друга държава членка на Бюрото „Зелена карта“ и ПТП-то е посетено от съответните компетентни органи, в някой държави протокол може да не се издаде на място. Той може да бъде предоставен по пощата на база запитване на заинтересовано лице – застраховател, пострадал или негов адвокат
- Никога не подписвайте документи без да сте сигурни в съдържанието им. Ако не сте съгласни със съдържанието им, попълнени на чужд език, отразете в самия документ Вашата гледна точка на български език.
- В срок от седем работни дни уведомете Застрахователя си за настъпилото застрахователно събитие в чужбина. Това ще му даде възможност да се намеси директно или чрез кореспондент в защита на Вашите права и да осигури необходимата правна помощ
- Представете на Застрахователя всички необходими документи, доказващи настъпването на застрахователното събитие
Ако се случи ПТП с неправоспособен участник или без сключена застраховка „Гражданска отговорност“
При липса на валидна полица на виновното МПС, пострадалото лице се обръща към Гаранционен фонд на Р България директно или чрез своя застраховател. След изплащане на обезщетението, Гаранционен фонд на Р България упражнява правото си на регрес срещу собственика/водача на МПС-то. В тази ситуация задължително се уведомяват компетентните органи. ДКП не се попълва.